Інтерв'ю з представником UnitedSouth (Локомотив Москва)
23 липня 2010
- Привіт, представся, будь ласка, чим займаєшся крім фанатизму?

Привіт, мене звуть Павло, активно вболіваю за Локомотив з 1999 року, зараз фанатизму і роботі з уболівальниками присвячую більшу частину часу, а так, звичайно, багато й інших захоплень, серед яких історія, слов'янські мови, заняття спортом.

- Що повело тебе до стадіону?

Подивився декілька яскравих ігор Локо по телевізору, в школі більшість були захоплені іншою командою, однак близькість стадіону до будинку і захоплення залізничною тематикою в дитинстві зробили свою справу. Через півроку я пішов перший раз на стадіон з другом, прагнули стати відразу до активних фанів.

Чому саме Локо? Адже в Москві, були такі команди як Спартак, ЦСКА?

Та всі були за Спартак, не цікаво це було якось.

- Скільки всього ходило на стадіон вболівальників? Ти на фан-сектор пішов сам, або хтось запросив?

Наприкінці 90-х збиралися до 2000 всього, активних уболівальників чоловік 500, на початку 2000-х у зв'язку з будівництвом нового стадіону грали 2 роки в Раменському, туди їздили на домашки, там нас збиралося також небагато, потім, після першого чемпіонства, з новим стадіоном і успіхами в єврокубках, також в результаті роботи клубу із залучення вболівальників відвідуваність поступово збільшувалася. А з приводу сектора - так якось і не поставало питання що можна піти на інший сектор).

- Від якого року бере свій початок фан-рух Локо?

Взагалі фан-рух бере свій початок з першого виїзду в 1981 році до Костроми. Всі, хто тоді катався і приєднався у 80-ті та на початку 90-х іменували себе Локо'81. У 1997 році утворилися Ультра Локо, перша хуліганська фірма, потім Вікінги. Звичайно і до 81 року були люди, що переживають за Локомотив, кричалка "Найкращий колектив - це наш Локомотив" взагалі з незапам'ятних часів відома.

- У яку фан-бригаду входиш ти?

В останні роки я є активним членом об'єднання UnitedSouth (Об'єднаний південь).

- Розкажи докладніше про UnitedSouth, з якого року існує, скільки лідерів, скільки чоловік входить до складу?

Ідея об'єднати всі групи, що розташовуються на південній трибуні прийшла в 2005 році, тоді це були хуліганські групи, Реактив (утворився в 2004 році), барабанщики. З метою кращої організації підтримки, розвитку нашого руху, виїзної активності, був утворений UnitedSouth. Початком була ідея на матчі із Зенітом влітку 2005 забарвити трибуну в червоний колір - щоб усі прийшли у червоних майках, ідея для того часу була виконана досить добре. У 2006 з'явилася гостьова в Інтернеті, потім форум і сайт, і пішов розвиток. Треба сказати, що існуючий з 1997 Клуб уболівальників допомагав вирішувати всі питання з клубом. Лідерів немає, напевно, у нас. Є хлопці, які активно займаються справами, заряджаючі на секторі, відповідальні по атрибутиці і т.п. Рішення приймаються в обговореннях серед представників груп. За кількістю членів складно зараз сказати - у клубі були складні часи, КБ було закрито і 2 роки всіма справами (перфоманс, квитки, поїздки, збірна) займався UnitedSouth. Фан-карти відповідно робилися, карт UnitedSouth зараз близько 2000, активних фанів звичайно менше, але їх кількість зростає.

- Може вже й банальне питання, але, що сталося між ЮС та Реактивом?

Так, питання популярне, коли мова йде про фан-рух Локомотива, у зв'язку з тим напевно, що ситуація з двома центрами підтримки усе ж рідкісна. Наприкінці 2007 року група Реактив заявила що та модель підтримки, яку вони обрали не може бути реалізована на південній трибуні і з нового сезону 2008 зайняли сектор на північній трибуні. Майже всі акції і шоу з 2004 по 2008 рік - творчість людей з групи Реактив, в той час зібрала у своєму складі людей креативних і тямлячих у вокальній підтримці. З 2008 року на Півдні багато в чому все починалося з чистого аркуша, проте на хороший рівень повернутися вдалося. В останні роки частина людей з Реактиву поступово повернулися на південну трибуну. А так все нормально зараз наче, є у людей питання звичайно до представників Реактиву. Як на мене – двосторонньої підтримки зараз немає особливо, взагалі не уявляю що за гул чують футболісти в центрі поля, наприклад, проте найгучніший елемент паровозної шизи – перекличка "Локомотив" або "Вперед, Локо!" між двома трибунами.

- Чи були серйозні конфлікти всередині сектору? Крім конфлікту UnitedSouth і REACTIVE.

Ні, такого не було. Розбіжності з якихось питань вирішуються на зустрічах.

- З лідерами Реактиву нормальні відношення? Бо ось нещодавно бачив фото де на Південній трибуні був банер у бік Реактива (прим. "нещодавно" було 2 роки тому)Ну це майже 2 роки тому, пред'яви були і всі у справі взагалi-то, зараз ці питання улагоджені.

- Яке у вас відношення з керівництвом, є контакти?

З 2007 року коли в команді і клубі творили х.з. що, з керівництвом були проблеми, звичайно. Ініціювалися зустрічі з нашого боку, і часто на них на час все вирішувалося, проте в глобальному плані клуб лихоманить до цих пір. За 2 роки ми зайняли двічі 7 місце, не потрапили до єврокубків, був проведений сумнівний кубок РЖД, проходили дивні трансфери, в клубі працювали люди, для яких Локомотив нічого не значить. Спільними зусиллями, ми вплинули на скасування Кубкe РЖД, на ряд перестановок в керівництві. У минулому році ніби все почало налагоджуватися, був відроджений Клуб уболівальників, який є сполучною ланкою з клубом, проте питань, як і раніше багато і нам багато чого не подобається зараз.

- Чого очікуєш від євросезону для Локо?

Ну, зараз багато хто робить паспорти, візи, готуються до серпневого жеребкування, звичайно з останнього матчу в Афінах у 2007 році багато чого змінилося у нас, але думаю, кататися не особливо багато буде все одно. Пройдемо до групи, напевно. Мені завжди подобалася Ліга Європи, тому що багато середніх цікавих команд, у тому числі зі Східної Європи грають, в нинішньому форматі ще більше.

- Скільки на даний момент у Москві (зокрема на трибунах Локомотива) фан-бригад?

На південній трибуні груп 12 більш-менш давно існуючих буде. Молоді групи також є, на південній трибуні 5 секторів і 2 яруси, фактично трибуна поділена на 10 секторів, вся заповнюється повністю і з часом утворюються ультрас-групи на секторах. Ми їм допомагаємо не стати групами-одноденками в данину моді, і зараз багато молодих хлопців, які починали ходити років три-чотири тому вже займаються справами. Звичайно, те, що зараз на Локомотив ходять в основному молоді вболівальники, впливає і на якість підтримки і на виїзну активність,але зростання за всіма напрямками є. Ну і на північній трибуні - Реактив, на частині південної та східної розташовуються Локо-ветеранс - старі фанати (чоловік 15).

- Скільки чоловік заводять на секторі? Скільки барабанщиків?

На трибуні у минулому році встановили 4 вишки для заряджаючих - 2 вгорі, 2 внизу. Довгі роки був один основний заряджаючий - Андрій Троль, дуже багато робив для Об'єднаного півдня, але зараз відійшов і фактично зараз 4 хлопця координуючись між собою направляють шизу. Є один основний, який починає і поряд з яким розташовується барабан. Барабан один використовується, другий іноді пробуємо підключати, але поки його необхідність обговорюється.

- Скільки всього людей збирається на віражі?

Трибуна за воротами вміщує 6000, на домашках на ній у середньому 5500, не сказати що заповнюється вона повністю фанатами, над цим нам ще працювати і працювати. У 2002-2003 році взагалі пару секторів на звичайні матчі відкривали, поступово більше й більше вболівальників ставало і всі йшли на південну через дешеву ціни на квиток (зараз 150-250 рублів). Якщо результати команди будуть краще, відвідуваність буде рости, буде заповнюватися і Північ більше ніж 1 сектор і на південну буде важче квиток дістати.

- Боретесь з ліваком, алкотрешем, дівчатами?

Пропаганда неприпустимості деяких речей на трибуні звичайно йде. Людям намагаємося вказувати навіть на паління й СМСки під час матчу, з дівчатами теж спілкування проходить, більшості з них на футболі робити нічого, звичайно роботи ще багато і тут на допомогу інтернет з грамотними статтями і особистий приклад. Взагалі пропаганда здорового способу життя серед підростаючого покоління – одне з головних завдань, проводяться турніри з футболу, взимку організували перший чемпіонат серед вболівальників, у лютому пройшов турнір з боксу.

- Що ви робите для того щоб збільшити кількість людей на секторі?

Ну, збільшити число уболівальників на трибуні зараз складно вже, вона і так забивається, залишається працювати з тими, хто приходить. Хочеться щоб з часом трибуна дійсно стала фанатською, зараз все-таки команду підтримують не всі. На сайті unitedsouth.ru/ минулого року створена сторінка з репертуаром, з усіма нашими піснями і зарядами, тексти плюс аудіозаписи, також викладаються статті про фанатизм і підтримку і поширюються по ресурсах уболівальників. З приводу залучення вболівальників взагалі на стадіон також цим займаємося – різна агітація на вулицях із серії "Приходь на стадіон, приєднуйся до Об'єднаного півдня", "Підтримуй свою місцеву команду". Також є клубна програма "шкільний сектор".

- Фан-клуб є?

Структур, що займаються уболівальниками кілька, раніше був Клуб уболівальників, зараз клуб створив Дирекцію по роботі з уболівальниками, існує також два Клуби вболівальників (послідовність якогось поділу серед вболівальників).

- Коли готуєте масштабний перфоманс, звідки берете гроші?

Добровільні внески уболівальників, внески за членські карти, доходи з реалізації атрибутики і дисків формують певний бюджет, який іде на передматчеві акції, розвиток візуалки (прапори, банери).

- Які стосунки з міліцією?

З міліцією, як і у всіх, не дуже. У минулому році були масові затримання за піро після матчів – 150 осіб у травні після гри з ФК Москва і 600 чоловік після Спартака в Лужниках (http://vimeo.com/7130341), тих хто палив знайти звичайно не змогли, тому забирали всіх хто не подобався, всіх розвезли по відділеннях і до ночі тримали. До того ж зараз і тому що стадіон сучасний і тому що вболівальники молодші і спокійніше проводять різні експерименти з безпеки. У міжсезоння встановили нові камери, тепер за піротехніку можуть знайти без проблем, але знайти то добре, але клуб зайнявся вивішуванням фотографій "злочинців" на офіційному сайті і гаслами: небезпечні для глядачів піромани... Позбавлені абонементів.. Спасибі що ви підтримуєте цивілізовано. Але піротехніка – це не злочин, а невід'ємна частина ультри, тому ми звичайно не згодні з усією цією темою. Зараз ось хочуть проводити матчі без міліції, їх замінять стюарди.

- Ультра поза політикою?

Стадіон не повинен бути місцем для агітації за якісь політичні партії, у більшості фанатів активна позиція з політичних питань, але на трибуну її нести треба обережно.

- А на виїзди багато народу їздить?У Росії багато що залежить від відстані: на близькі виїзди вибирається 1000 – 2000 осіб, на Кавказ (4 гри в сезоні) і до Сибіру - 70-150. Найближчий виїзд в нашій лізі - 700 км до Санкт-Петербурга на гру із Зенітом. Більшість виїздів йдуть 900 – 2000 км. Найдальший виїзд - Томськ і Новосибірськ (більше 3000 км). Взагалі великі виїзні цифри у Локомотива тільки в останні 5 років, до цього уболівальників було менше, зараз помітне активне зростання. Ветерани нашого фан-руху якось вирішили згадати цифри і зібрати статистику відвідувань виїздів з 1981 року, там взагалі до 20 осіб їздило (http://www.unitedsouth.ru/viewpage.php?page_id=58). Наймасовіший виїзд був у Ярославль в 2004, в цій грі ми стали чемпіонами, було близько 3500 осіб.- Клуб допомагає з виїздами?

На початку 2000-х часто робили знижки на потяги для вболівальників, виділяли вагони, але потім поступово це зійшло нанівець, зараз клуб домовляється з РЖД про надання вагонів за цінами без зборів. Іноді на далекі виїзди брали і беруть когось у літак, але це 1-2 рази на рік. Та й правильно, я вважаю, фанати повинні кататися за свої гроші, а клуб не забувати про складні виїзди, на Кавказ, наприклад, і там щось організовувати для безпеки фанатів.

- Яким засобом краще добиратися до виїзного міста, особисто тобі?

Я полюбляю на поїзді. Ось зараз взяв квитки до Новосибірська і назад, їхати туди трохи більше 2 діб, але і цей час можна провести цікаво. Зараз розвиваються дешеві авіакомпанії, з ними теж вдається цікаві варіанти намутити, наприклад до Махачкали через Астрахань, або в Грозний через Ростов-на-Дону. Є у кожного клубу фанати, які люблять на "собаках" долати відстані, в цьому теж своя романтика і мені доводилося, щоправда, нечасто.

- Часто використовуйте піротехніку?Так, частенько. У Ярославлі кожен рік хороші шоу влаштовували, щоправда там нормально з цим у всіх великих клубів. Раніше взагалі після кожного року на домашках щось запалювалося, іноді палили багато, зараз часи змінюються й палити хочеться рідше, але красивіше.

- За останні, ну, скажімо років 3, яка наймасштабніша акція Локо?

Наймасштабніша і під стать ситуації в клубі в останні роки – "Ми віримо в перетворення"

робилася в квітні 09, в день свята святої Пасхи, у місяці коли команда зовсім не блищала...

Акція на 85 річчя клубу в 2008 році- Ви робите такі явища як кортео на виїздах? (марші на виїздах)

Проходи робимо в Раменському і Хімках. Туди багато людей зазвичай їде і все простіше організувати, в інших містах з різних причин поки не робили, хоча була спроба в Казані, але все вперлося в нерозуміння з боку міліції, продовжили просто ходою до стадіону. На закриття сезону 2009 в Хімках вийшло все досить круто – з піро, стрічками.- Підтримуєте Локомотив-2 або дубль?

На молодіжному складі кожен матч організована підтримка, людей 70 співають. Іноді молоді хлопці з груп роблять банери, акції на підтримку молоді. Вважаємо, що ми можемо показати хлопцям для кого вони грають, прищепити любов до клубу і повагу до традицій. Для цього збираємося організувати зустріч з футболістом молодіжного складу, за прикладом тієї, що була в середині червня з О. Алієвим – зустріч саме ультрас з гравцем. На Локомотив-2 теж вболівальники ходять, але ігри проходять не в дуже зручний час, та й команда нова, в 2008 році тільки з'явилася, хоча в цілях вже - перша ліга.Ти говорив про регбі, підтримуєте РК?

Іноді хтось ходить, але у регбі характер гри інший, там повага до суперника більше, тому не посвистіти, припустимо, коли хтось лежить на газоні - поганий тон.

- Ви атрибутику замовляєте самі, або клуб допомагає?

Атрибутику робимо самі, що стосується тієї що на стадіоні (прапори, банери) - звичайно все самі, а з одягу останнім часом зайнялися цим, випустили балахони, футболки, шарфи - все відмінної якості, краще ніж у клубному магазині і за ціною також.

- Що скажеш з приводу алкоголю на виїздах?

Можна випити в поїзді або після матчу, але от останнім часом були випадки із п'яними неадекватними на секторі на виїзді, це звичайно присікатиметься.

- Який у вас репертуар зарядів?

Репертуар досить різноманітний, близько 40 тем використовується. Є заряди і пісні зовсім старі - з 90-х і раніше, є, що з'явилися в результаті творчості групи Реактив, є також нові, вдалі пропозиції з форуму, які сподобалися всім і поступово вводяться спочатку на матчах молодіжних складів. Рік тому на яскравому та емоційному виїзді до Пермі, дуже масовому до того ж, знайшов друге життя один старий заряд про Локомотив Москва, заряд зовсім випадково, тепер у новому виді відмінно виконується всією трибуною. Вокалці приділяємо велику увагу і якщо по репертуару у нас є певні успіхи, причому в Росії ми нічию тему ні разу не скопіювали, то тепер справа за тим, щоб співала вся трибуна.

- Хто у вас друзі?

Друзів серед ультрас у нас немає.

- А за кордоном?

Також. У окремих людей є контакти з фанатами різних клубів, не більше.

- Вороги це в принципі зрозуміло, за кордоном є вороги?

Ну так опоненти Торпедо, Спартак, Крилья Совєтов, Ростов, Зеніт. За кордоном .. не так ми поглиблені в європейські ультрас-теми, щоб були вороги там.

- З Локомотивних, якщо так можна сказати, колективів є з кимось зв'язки?

У Росії так, наші вболівальники стежать за іграми і відвідують іноді ігри Локо Ярославль з хокею, Локо-Білогір'я з волейболу, Локомотив-Кубань з баскетболу. У Москві Локомотив тільки футбольний і регбійний (є і його аматори). За залізничними клубами Європи деякі вболівальники стежать, але не більше, хіба що в 2007 році для нашого сайту бралося інтерв'ю у представника Локомотив Софія.

- Чи були масштабні трабли поза сектором з ворогами?

З Торпедо танці були завжди і скрізь, коли грали в Рамі, і біля стадіону і на станціях, так і з іншими зараз все є, але це не виноситься на огляд і обговорення.

- Супорт на збірній. Що можеш розповісти?

Сам на збірну любив ходити і коли вона не була особливо популярна. Перший раз пішов у 2000 році, з тих пір 3-4 рази на рік відвідував, у 2008 був у Відні і Дортмунді, але це були чартери від ВОБу, а в 2009 самостійно їздив до Вадуцу і Хельсінкі. З появою ВОБа популярність і рівень підтримки збірної спочатку виросли небувало і небачено, потім все лопнуло в мить з невдачею в стикових іграх, ось скоро буде товариський матч, але мені здається такого як раніше вже не буде. Насправді не розумів навіщо кожен матч ліпити перфоманс, хоча тут можна здогадатися. Та й підтримка мені здається масово не особливо виходила. У Фінляндії - сектор любителів збірної, весь у прапорах, всі з шарфами, а у нас брали кількістю, на всі великі двіжи давали на поширення доступні квитки, але підтримки такої, щоб всі кращі від кращих рухи не було, на збірну ходили провести час, подивитися футбол і тому що модно.

- UnitedSouth брав участь у підготовці перфомансів?

Так, коли матчі були на Локомотиві, на нас було багато організаційних моментів, на всіх московських матчах наші хлопці розкладали стафф і допомагали з усім, на Євро у 2008 році також одна з найбільших виїзних груп була від нас.

- На виїзди від Локомотива, багато їздить чоловік?

Є група фанів евровиїздюків, вони взагалі все відвідали в останньому відбірковому циклі, так, напевно, на середні та дальні виїзди людей 10-20 є завжди. Ну тут ще справа в тому, що у нас останні 2 роки єврокубків не було.

- Як часто проводите різні ультрас-акції? (Мається на увазі не на трибуні, а акції, припустимо, в дитячих будинках і тому подібне)

Клубний відділ по роботі з уболівальниками останнім часом організовував збір речей для дитбудинків, вболівальники в цьому брали участь, ми всіляко підтримуємо ці починання. Поза трибуною у нас також проводяться спортивні турніри (з футболу, боксу), про які я трохи сказав до цього.

- Різні організації проводять фанатські турніри, часто запрошують вас?

Є загальноросійський турнір "Забий гол, фанат", перший раз був проведений у 2005 році і кожного року в ньому бере участь команда фанатів Локомотива. У 2007 році ми стали переможцями, в 2008 стали третіми. Перед цим сезоном був турнір сайту рашн-ультрас, там наші хлопці також виступали і в березні почали практику проведення товариських матчів з фанами інших клубів за день до матчу 1 туру в Казані зіграли з фанатами Рубіна.

- Чи є якісь ультрас групи в інших містах які підтримують Локомотив?

Вболівальники Локомотива є, певно, у всіх містах Росії, організовані вони по-різному, але прогрес в організованості є. У Пітері вболівальники Локомотива СпБ (грає на першість міста зараз, по-моєму) мають свою групу, активно підтримують і Локомотив Москва. Розвинені регіональні руху на півдні країни (Локо-КМВ (Кавмінводи)), у Новосибірську, на Уралі. Об'єднання організовують поїздки на ігри в Москві, великою кількістю відвідують найближчі виїзди, мають банери і навіть починають проявляти творчість у створенні невеликих акцій.

- Проскочила інформація, що вболівальникам Локомотива видадуть вувузели, будете з цим боротися?

Та це більше схоже на інфу, вигадану окремим убогим інформаційним сайтом, щоб себе попіарити. Ми вже повісили на сайті вболівальників новину про те що не приймаємо таку форму підтримки і закликаємо відмовитися від покупки цих дудок, якщо вони з'являться у продажу на стадіоні. Треба сказати, що переважна кількість вболівальників негативно ставитися до вувузел та інших дудок.

- А взагалі дудки на матчах Локомотива бувають?

Викоренили це явище на початку 2000-х, на щастя. Є діти, які можуть прийти зараз з дудкою на стадіон, але їм одразу роз'яснюється що голосова підтримка пріоритетніша.

- Кого можеш з провінційних рухів виділити в Вищій Лізі Росії?

Дуже цікавить розвиток провінції, але виділити когось складно. Рухи багатьох клубів добре розвиваються, але число вболівальників на фан-секторі та взагалі число сильно захоплених підтримкою поки не дозволяє робити круті речі. На виїздах, де я бував, особливо ніхто не вразив шизою, а за фотографіями можна судити про візуальну підтримку, тут прогресує досить багато клубів.

- А в Першому Дивізіоні можеш когось виділити?

Красиві речі роблять Кубань, Шиннік. Ротор з розвиненим рухом, добре, що піднявся в першу лігу, правда зараз в таблиці внизу.

- Стежиш за фанатами країн колишніх СНД, зокрема України, Білорусі?

Так, звичайно, коли з'являється вільний час цікаво повивчати що у сусідів. У Мінську вдалося побувати в минулому році, їздили вручати приз від уболівальників Сергію Гуренко, колишньому гравцеві Локо. Відвідали матч Динамо Мінськ, дуже симпатична у них шиза і трибуна виглядає на стадіоні Динамо-Юні. Інтернет дозволяє бути в курсі багатьох подій у цих країнах, ну і сам буду по можливості відвідувати матчі. В Україні здається навіть більше рухів в топі, ніж у Росії.

- Хто кращий в світі? (Фанатизм)

Зараз поляки, хорвати і серби.

- Якому стилю одягу ти віддаєш перевагу?

Одяг зручний, звичайний, модних фанатських марок у мене немає. На стадіон бажано в кольорах клубу (просуваємо ідею з зеленими майками зараз).

Бліц-опитування:

Локомотив це: - це улюблений клуб, навколо якого минає все життя. Якщо б не Локомотив я: був би напевно звичайним росіянином, з іншими принципами і світоглядом. Пиво краще пити до матчу, чи після? : Після) і знати міру. Що головне у банері, ідея або виконання? : Складно сказати так, ідея все-таки, не люблю красу безідейною, а якщо вже ідея крута, то добре було б виконати краще.

- І останнє: що б ти хотів побажати розпочинаючим фанатам?

Фанатизм дає свободу, причетність до великої гри і віру в те, що ми можемо допомогти улюбленій команді перемагати, несіть дух фанатизму, традицій свого клубу команді, гравцям і сучасний футбол не підступить.

- Ну що-ж! Дякую тобі за докладні, чіткі відповіді, бажаю тобі успіху у всьому, а вашому фан-руху удачі, масових виїздів, і побільше перфомансу!

Дякую! Дякую за бесіду. A вам більше цікавих співрозмовників і щоб ресурс розвивався.