Відкритий лист фанатів одеського Чорноморця
03 грудня 2014
За важкою ситуацією, яка склалася в «Чорноморці», вся футбольна громадськість Одеси та України спостерігає протягом останнього року. Ми з тривогою констатуємо, що наш клуб терпить фінансову катастрофу: гравцям і працівникам клубу не погашена багатомісячна заборгованість по зарплаті, спортивні результати команди постійно погіршуються, «Чорноморець» сповзає все нижче і нижче в турнірній таблиці. За минулий рік ми втратили більше десятка провідних гравців, завдяки яким наш клуб добивався результатів, як у внутрішньому чемпіонаті, так і на міжнародній арені.

Виникає питання: «Як же так?», адже для нормального функціонування клубу керівництвом міста та області свого часу були передані у власність стадіон і три бази в Совіньоні, Відраді та на вулиці Архітекторській. Для ведення господарської діяльності під егідою «Чорноморця» засновникам клубу постійно виділялися ділянки під забудову в найбільш ласих місцях міста та області, причому на безальтернативній основі і часто задешево або взагалі безкоштовно. Всім відомо, що завдяки ринкам «Привоз» та «Малиновський» містом повинні зароблятись гроші, в тому числі і на утримання футбольної команди. Однак ми постфактум дізнаємося про скорочення бюджету клубу, яке відбувається кулуарно з ініціативи його власників. До якої ж межі можна скорочувати цей самий бюджет? До рівня дворових команд?! Але що тоді можна побачити натомість? Відповімо: рівень дворового футболу. Ми вдячні, що у нас в місті відбудований новий сучасний комфортабельний стадіон. Але яку гру на ньому показує сьогодні наш клуб? Чи не соромно за нього його Президенту? Чи отримує він задоволення від такої гри, і від того, що вболівальники припиняють ходити на стадіон?

За виступ у Лізі Європи-2013/14 ФК «Чорноморець» отримав від УЄФА 2,7 мільйона євро. Однак ці гроші не були витрачені ні на преміювання гравців, котрі домоглися цього успіху, ні навіть на їх збереження. Втративши значну частину провідних футболістів під час і після закінчення минулого сезону, зарплатна відомість була полегшена до мінімуму, а на селекційну роботу було витрачено рівним рахунком... нічого. Затикання дір у складі проводилося за рахунок вільних агентів - гравців, що не затребувані іншими клубами, і навіть їхні скромні контракти, як ми тепер бачимо, ніхто оплачувати не збирався.

За наявними відомостями генеральний спонсор клубу «Імексбанк» отримав рефінансування НБУ в розмірі 530 мільйонів гривень ще у жовтні 2014-го, але, тим не менш, продовжує затримувати і скорочувати виплати своїм клієнтам, у тому числі футболістам і співробітникам клубу.

Ми втомилися від того, що команду з великим ім’ям і славною історією лихоманить із завидною постійністю, а короткі епізоди підйомів змінюються широкими смугами негараздів. Фактично «Чорноморець» перетворюється в ліфт, що курсує між Прем’єр-лігою і першим дивізіоном! І, само собою, ми не хочемо навіть допускати думки про те, що наш улюблений клуб зникне. У вболівальників «Чорноморця» велике серце, але в той же час і добра пам’ять. Ми вимагаємо від президента клубу негайно втрутитися і почати виправляти ситуацію, що склалася, не на словах, а реальними справами. У випадку, якщо наше звернення буде проігноровано, ми залишаємо за собою право вдатися до методів «народної люстрації», а також бойкотувати роботу всіх фінансових установ як футбольного клубу, так і його генерального спонсора - «Імексбанку».

Наші ультрас, які в даний момент відстоюють на Сході країни її цілісність, задаються питанням, що відбувається в їхньому рідному місті з їх рідним клубом? Яке ж буде їх розчарування, коли вони повернуться до Одеси і побачать, що наш президент в черговий раз став депутатом Верховної Ради, але улюблений клуб при цьому ледь животіє. Виходить, що на передвиборчу кампанію кошти знайшлися, а на утримання клубу - ні?

Ми просимо владу міста та області ініціювати розслідування фінансової діяльності власників і засновників футбольного клубу «Чорноморець»: куди зникли або чому не працюють активи, передача яких була призначена для підтримки та гідного функціонування команди, що є гордістю і частиною славної історії нашого улюбленого міста. Для цього просимо створити комісію, до якої могли б увійти також представники від ультрас «Чорноморця», щоб максимально відкрито оприлюднити всю фінансову діяльність футбольного клубу. Крім того, ми пропонуємо надати можливість брати участь в управлінні та фінансуванні клубу всім небайдужим одеситам та іншим зацікавленим особам та організаціям. Один з варіантів реалізації даної можливості ми бачимо в перереєстрації ЗАТ ФК «Чорноморець» у відкрите акціонерне товариство, у якому кожен бажаючий зможе придбати акції футбольного клубу і буде мати право голосу при виборі органів управління, вектора розвитку та інших моментів, пріоритетних для життєдіяльності команди. «Чорноморець» означає для Одеси занадто багато, щоб його доля вирішувалася в залежності від фінансового чи політичного благополуччя однієї-єдиної людини. Просимо керівництво клубу, міську та обласну влади, в особі їх керівників, докласти всіх зусиль для оперативного виходу із ситуації, що склалася, і пошуку компромісного рішення, яке дозволить «Чорноморцю» не просто існувати, а й по праву займати звичне місце серед лідерів вітчизняного футболу.

На завершення ми залишаємо за собою право надати копію даного листа до Адміністрації Президента України і до Верховної Ради України.